Yandaş kooperatif para kazansın diye bağış kumbaraları kaldırıldı
  • Tarih: 02 Şubat 2021
  • Yazar:

Yandaş kooperatif para kazansın diye bağış kumbaraları kaldırıldı

Kuşadası Belediyesi, vicdan kanatan bir uygulamayla tepki topladı. Türkiye Sakatlar Derneği’nin ilçedeki 63 bağış kumbarası kaldırılarak, yerleri ücret karşılığı maske satılması amacıyla CHP Kuşadası Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Dağlı’nın başkanlığını yaptığı Ada Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne devredildi.

Türkiye Sakatlar Derneği Aydın Şube Başkanı Zeliha Gündoğdu, uygulamayı insafsızlık olarak değerlendirdi.

İçişleri Bakanlığı tarafından verilen “kamuya yararlı” statüsü alarak Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin de oluru ile Kuşadası’nın muhtelif noktaları 63 adet 2. El bağış kumbarası yerleştiren Türkiye Sakatlar Derneği’ne, kumbaraların kaldırılması için ilk uyarı Aralık ayında yapıldı.

Bağış kutularının toplanması için 10 gün süre verilen uyarı yazısında, kararın gerekçesi konusunda bilgi verilmedi. Elde edilen bağışlarla başta tekerlekli sandalye olmak üzere engelli vatandaşların ihtiyaçlarını giderek dernek yönetimi, yaklaşık 2 ay boyunca belediye yönetimini kararından dönmesi için ikna etmeye çalıştı.

Ancak Aydın Şube Başkanı Zeliha Gündoğdu, bütün çabalarına rağmen belediyeyi ikna edemedi ve bağış kumbaralarını toplatmak zorunda kaldı.

Türkiye Sakatlar Derneği Aydın Şube Başkanı Gündoğdu:

Kuşadası’ndaki girişimleri sırasında kendisine kumbaralardan boşalan yerlerin Ada Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi’ne tahsis edileceği bilgisi verildiğini söyledi.

Kuşadası Belediyesi tarafından 2019 yerel seçimleri sonrasında kurdurulan ve maske üretimi dışında sağlıklı bir faaliyeti bulunmayan kooperatif, boşalan yerlere maske satışının yapıldığı otomatlar yerleştirmek için harekete geçti.

CHP Kuşadası İlçe Kadın Kolları Başkanı Ayşegül Dağlı’nın yönetimindeki kooperatife mali kaynak yaratmak amacıyla yapılan uygulama, Türkiye’nin dört bir yanındaki engelli derneklerinden tepki gördü.

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz:

Türkiye Sakatlar Derneği Aydın şube yöneticilerinin sadece Büyükşehir denetimindeki caddelerde kumbara bulundurma yolundaki tekliflerinin de Kuşadası Belediyesi tarafından kabul görmediğini belirtti.

Boyraz:

Pek çok kentte devam eden bağış kumbarası uygulamasının engellilerin ihtiyaçlarının karşılanması için en önemli kaynakları olduğuna dikkat çekerek, Kuşadası’nda 2. El giysilerin toplanması konusunda önemli bir iddiada bulundu.

Türkiye Sakatlar Derneği Başkanı Boyraz:

“Bir özel şirketin belediyeye işgaliye ücreti ödeyerek burada atık toplayacağını duyumunu aldık. Arap sermayeli o şirket, benzer uygulamayı başka belediyelerde de yapıyor.

O şirket, 2. el giysileri de normal atık olarak değerlendirip paraya çeviriyor. O’nlara para kazandırmak uğruna engellilerin gelir kaynağı kesildi” diye konuştu.

Türkiye’nin en yaygın yardım kuruluşlarından biri olduklarına işaret eden;

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim yardım eli uzatmaya çalıştığımız insanların hepsi doğuştan engelli değil. Aralarında gaziler, iş kazalarında uzuvlarını kaybeden insanlar var. 

Yasalar, devlete olduğu kadar belediyelere de engelliler konusunda bazı sorumluluklar yüklüyor. Bunların ne kadar yetersiz olduğu hepimizin malumu. Dernek olarak tek amacımız o insanlara yardım elini uzatmak.

Tek kaynağımız bağışlar. Kuşadası Belediyesi, bu uygulama ile bağışların önünü kesti.”

 

 

 

Etiketler:

,