TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GENEL BAŞKANI BOYRAZ, SULUOVA ŞUBESİNİ ZİYARET ETTİ.
  • Tarih: 08 Haziran 2021
  • Yazar:

TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GENEL BAŞKANI BOYRAZ, SULUOVA ŞUBESİNİ ZİYARET ETTİ.

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz ile Genel Sekreter Ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Yılmaz  Demirel, Türkiye Sakatlar Derneği Suluova Şubesi Başkanı Mehmet Semiz’i ziyaret etti. 

 

Ziyarette dernek ofisini gezerek faaliyetleri hakkında Dernek Başkanı Mehmet Semiz’den bilgiler alan Genel Başkan Şükrü Boyraz, yeni dernek ofisinin Anadolu’daki bir çok yerde olmayan nitelik ve özellikte olduğunu belirterek kazandırılmasında emeği geçen Belediye Başkanı Fatih Üçok, Belediye Meclis Üyeleri ile Dernek Başkanı Mehmet Semiz ve emeği geçenlere  teşekkür etti. 

Özellikle kırsalda dernek çalışmalarının oldukça zor ve özveri isteyen bir sorumluluk olduğunu ifade eden Genel Başkan Şükrü Boyraz, Suluova Şubesini önceki yıllarda kapatma kararı aldıklarını, ancak son yıllarda ortaya koyduğu güzel çalışmaları nedeniyle devamına onay verdiklerini, özellikle yeni dernek ofisi ile birlikte ileride çok daha önemli ve faydalı faaliyetler yapılacağına inandığını belirterek ilçedeki tüm üyelerine bu nezih mekanda derneksel faaliyetlere katılmaya davet etti.

Dernek üyelerini evden çıkarmak için çeşitli proje ve faaliyetler yapılarak, üretim, sosyal ve kültür hayatına katılmalarını, Dernek üyelerinin kendileriyle barışlık olmalarını ve evden dışarı çıkıp haklarını aramalarını istedi. 

-KAMU YARARINA DERNEK 

1960 Yılında İstanbul’da kurulan ve ilk adı “Sakatlar Derneği” olan derneğin üyelerini temsildeki başarısı, yaptığı hizmet ve etkinlikler ve üyeleri ile topluma faydalı çalışmalar ortaya koyması dikkate alınarak 1963 yılında dönemin bakanlar kurulu kararı ile “kamu yararına dernek” statüsü kazandığını ve isminin başına “Türkiye” kelimesi getirilerek “Türkiye Sakatlar Derneği” ismini aldığını hatırlatan Genel Başkan Şükrü Boyraz, ülkemizde yaşayan bütün sakat, engelli, özürlü, görme engelli, zihinsel, ortopedik, sağır ve dilsiz vs grupları kapsayarak ve sözcülüğünü yaptığını, temsil ettiği genel kitleyi ifade etmek içinde “SAKATLAR” ismi ile faaliyetlerine başlayan bir dernek olduğunu söyledi. 

1963 Yılında “kamu yararına dernek” statüsü kazandıktan sonra ülke genelinde şubeleşmeye başladıklarını anlatan Genel Başkan Şükrü Boyraz, “Ben ilk kez 1989’da genel başkanlığa seçildim. Seçildiğimde ülke genelinde 16 tane şubemiz vardı.

Şu an 65 şubemiz mevcut, 137 Bin de kayıtlı üyemiz var.” Dedi. 

1987 Yılında Ankara’da “TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ KONFEDERASYONU”nu kurduklarını ve ülkemizde yaşatan bütün sakat, engelli, özürlü, görme engelli, zihinsel, ortopedik, sağır ve dilsiz vs grupları bünyelerine aldıklarını ve tüm bu grupların üst çatısının “TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ KONFEDERASYONU” olduğunu aktaran Genel Başkan Şükrü Boyraz, “Bize bağlı 4 federasyon olan; “Sağır-Dilsizler Federasyonu”, Altı Nokta Körler Federasyonu”, “Zihinsel Engelliler Federasyonu” ve “Ortopedik Özürlüler Federasyonu” vardır.“  

-DERNEK İSMİMİZLE DEĞİL SORUNLARIMIZLA İLGİLENİN !

Dernek ismi hakkında yapılan eleştirilerin yersiz olduğuna da değinen Genel Başkan Şükrü Boyraz, “Engelli ifadesinin bir karşılığı yok, çünkü engel bizlere konulan bir baraj-engeldir. Biz engelli değiliz. Bizim uzuvlarımızdan bir veya bir kaçı kayıp olabilir. Bu uzuv kaybetmenin Türkçe ve literatür de karşılığı “sakat” tır.

“Sakat” kelimesi daha kaba ve sert, “Engelli” kelimesi ise insanlar tarafından daha kibar ve yumuşak olarak algılandığı ifade ediliyor.

Oysa ismimizle eleştirerek bize zaman kaybettirmek yerine keşke bizim sorunlarımızla ilgilenseler. Biz, dernek ismimizden ziyade sorunlarımızla ve çözümü ile gündeme gelmek isteriz.

İsmimizin ne olduğu bizin durumumuz hakkında bir şey değiştirmez

.Bizim dernek ismimizle değil sorunlarımızla uğraşın. Toplumdan talebimiz, bize isim aramak yerine eşit yaşam koşulları sağlayın.

Kamu, eğitim, iş ve sosyal hayatta bizim için ortamlar uygun mu ? Sağlıklı insanlar gibi bizde bu yerlerden engelsiz şekilde faydalanabiliyor muyuz?

Kamu, iş ve sosyal hayatta eşit şekilde istihdam edilebiliyor muyuz? Bunların konuşulması ve çözümü için gayret sarf edilmesi daha mantıklı olacaktır.

Bize isim aramayın, biz ismimizle mutluyuz. Bizim şekilcilikle işimiz yok, bizler sorumlarımızın çözümü için ter döküyoruz.” Diye kaydetti.     

MİSYONUMUZ, ÜYELERİMİZİN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜ.

Derneksel faaliyetleri hakkında da bilgiler veren Genel Başkan Şükrü Boyraz,  şunları aktardı: 

“Amacımız, ülkemizde yaşayan vatandaşlarımızın sakatlanmaması için mücadele etmek, annelerimizin sakat çocuk doğurmamasını için mücadele etmek, ülkemizi idare eden genel ve yerel yöneticilerle sorun ve taleplerimize ortak çözüm aramak, ülkemizin tamamına yakın bir alanda engellilerin sorunlarına çözüm bulunması, eşit yaşam koşullarına kavuşmalarını sağlamak, ihtiyaç sahiplerine destek verilmesi, hukuksal ve tıbbi konularda yardımcı olunması, rehabilitasyon, meslek edindirme gibi engellilerin günlük yaşama ve çalışma ortamına hazırlanmasına katkı verilmesi, eğitim gibi bir çok konuda faaliyetler yürütmektedir.

Misyonumuz; Engellilerin eğitim, sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki, mesleki vb. hak ve menfaatlerini koruyup Geliştirmek ve istihdamı, sosyal hayata uyumu, insan hak ve özgürlüklerinden Faydalanabilmelerini sağlamaktır.

Fiziksel, İşitme, Konuşma, Görme, Zihinsel, Meslek Hastalıkları ve Doğumsal Nedenlerden engelliğe Sebebiyet veren nedenleri tespit edip, ulusal ve uluslar arası projeler geliştirerek Engelliliğe Sebep Olan Nedenleri yok edilmesi için Üniversiteler,Yerel Yönetimler,Genel Yönetimler ve TBMM ile Çalışmalar Yapmaktır.

Vizyonumuz ise; Kamu Yararına Dernek statüsünde olan Türkiye Sakatlar Derneği, Başta ortopedik sakatlar olmak Üzere tüm engellilerin; Ekonomik, sosyal, kültürel ve mesleki vb. hak ve çıkarlarının korunup geliştirilmesini; Her alandaki ayrımcı uygulama ve düzenlemelerin giderilmesini; Toplumun diğer kesimleriyle eşit hak ve olanaklara sahip, özel gereksinimleri sürekli dikkate Alınan, özgür, üretken bireyler olarak toplum yaşamına etkin katılımlarını sağlanmaktır.” İfadelerini kullandı. 

-HER BİREY BİR ENGELLİ ADAYIDIR

Genel Başkan Şükrü Boyraz,  “Biz her sağlıklı insan gibi özgür ve eşit yaşamak istiyoruz. Hayatın her alanında fırsat eşitliği istiyoruz. Bu bizim en doğal insanı yaşam hakkımızdır.

Devletten bizim her ihtiyacımızı karşılamasını istiyoruz. Bizler birilerin sızlayan vicdanı olmak istemiyoruz ve değiliz. Toplumumuz çok duyarlı, ancak yasalar yeterli ama uygulamada yetersizlik var. Ülkemiz genelinde halen bizler için ortamlar uygun değil. Büyük şehirlerimizde %60-70 iyileştirmeler var ama kırsalda çok yetersiz maalesef bu çalışmalar.”

Ziyaret ve temennileri için Genel başkan Şükrü Boyraz ile Genel Sekreter Ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi  Yılmaz Demirel’e teşekkür eden Türkiye Sakatlar Derneği  Suluova Şube Başkanı Mehmet Semiz ise,

2003’de “Türkiye Sakatlar Derneği Suluova Şubesi” olarak ilçede faaliyete başladıklarını, dernek mensuplarının sorun ve taleplerini her platformda dile getirerek çözüm aramak adına çeşitli faaliyetler yürüttüklerini söyledi. 

 

 

 

Etiketler:

,