TSD'NİN HİZMET MELEKLERİ!
  • Tarih: 22 Ekim 2020
  • Yazar: Ali Akdemir

TSD'NİN HİZMET MELEKLERİ!

 

 

İstanbul'un  Çapa/Fatih semtinde bulunan, Ördek Kasap Mah. Aşağıguraba Cad. No: 31/3 adresinde hizmet veren  Türkiye Sakatlar Derneği Genel Merkezi binasında hizmet veren Burcu Dağ, Tuğba Öztürk, Aysel Dilber ve Sena Kanar adeta hizmette sınır tanımıyorlar.

TSD'nin güler yüzlü,  kanatsız melekleri büyük bir özveri, fedakarlık ve azimle çalışmalarını aralıksız sürdürerek, merkeze bağlı  65 şube ve temsilciliklerin işlemlerini eksizsiz yerine getiriyorlar.

Büyük bir çalışma aşkıyla görevlerini eksiksiz yerine getiren ekip,  kendi aralarında da örnek uyumlu çalışmalarıyla taktir topluyorlar.

1958  YILINDA KURULDU

1958 yılında Cerrahpaşa Hastanesi'nin karşısında ki mahallede Ali paşa kahvesinde gününü geçiren Nafi Tuna, Cenani Çalışan ve birkaç arkadaşı tarafından önceki adı Felçliler Derneği olarak kurulan ve 1960 yılındaki genel kurul da derneğin adı,  TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ olarak değişti.

TSD yöneticileri 1963 yılında bakanlar kuruluna müracaat ederek derneğin kamu yararına çalışması için kamu yararı onayı alırlar.

TSD tüm toplumu bilinçlendirmek ve kamuoyunu bilgilendirmek maksadıyla hizmeti tüm ülkede yaygınlaştırmak amacıyla ülke genelinde 65 şube kurarak faaliyetlerine her geçen gün yenilikler katmaktadır. TSD Engelli  hakları konusunda sürekli gündemin takipçisi olmuştur. Engellilerin  ülke içerisinde ve dışında var olan haklarını yeniliklerini yasaları, güncelleştiren internet sitesi kurarak her gün ortalama 500 kişinin ziyaret ettiği mail attığı ve cevap aldığı www.tsd.org.tr siteside hizmet vermektedir.

EFSANE BAŞKAN ŞÜKRÜ BOYRAZ

62 yıllık  geçmişi olan Türkiye Sakatlar Derneği  ile 1970 yılında tanışıp çocuk üye olarak kaydımı yaptıran,  doğuştan engelli olan Şükrü Boyraz,  1989 yılında Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanlığı görevini üstlenir.

31 yıldır aralıksız olarak,  çevresinde "efsane başkan" sıfatıyla  görevde olan Boyraz, göreve geldiği tarihte,  ülke genelinde 18 şubesi bulunan TSD'yi  bugün itibarı ile 65 şube,  iki temsilcilik ve  217 bin kayıtlı üyeye yükseltmiştir.   Ülke genelinde 65 il ve ilçelerde örgütü bulunan Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanlığını halen devam ettiren Şükrü Boyraz'ın genel merkezde en büyük yardımcısı, Burcu Dağ, Tuğba Öztürk, Aysel Dilber ve Sena Kanar'dan oluşan hizmet meleklerı olmaktadır.

Genel Merkezde,  Genel başkan vekili olarak Gürkan Canol, Genel Sekreter Yılmaz Demirel ( İBB belediye meclis üyesi ) ve Hukuktan sorumlu başkan yardımcısı görevini ise,  şu an  aynı zamanda Avcılar Beledye başkanı olan avukat Turan Hançerli yürütmektedir.

DÜNYA  ŞAMPİYONU  OLAN  MİLLİ  OKÇU  BURCU DAĞ

TSD bürosunda hizmet veren sekretererden Burcu Dağ, aynı zamanda milli okçularımızdandır.  Bedensel Engelliler Okçuluk Dünya Şampiyonası'nda milli sporcu Burcu Dağ, makaralı yay yarışmalarında altın madalya kazanmıştır.  2013 yılında Tayland'ın Başkenti Bangkok'ta yapılan Bedensel Engelliler Okçuluk Dünya Şampiyonası'nda Milli sporcu Burcu Dağ ve ekibi, makaralı yay yarışmalarında altın madalya kazanarak yurda dönmüştüler.

20 yaşında annelik duygusunu tadan ve şu anda 24 yaşında bir kız çocuğu sahibi olan Burcu Dağ,  2013 yılında yılın sporcusu ödülünü de kazanmıştı.

Burcu  Dağ  halen, İSTAV | İstanbul Avcılık ve Atıcılık Spor Kulübünde aktif olarak spor yapmaktadır.  

Etiketler:

haber,haberler,