TSD 2022 BAŞKANLAR KURULU VE ENGELLİ DOSTU ÖDÜL TÖRENİ
  • Tarih: 23 Haziran 2022
  • Yazar: BURCU DAĞ

TSD 2022 BAŞKANLAR KURULU VE ENGELLİ DOSTU ÖDÜL TÖRENİ

 

13-18 Haziran tarihleri arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şile Engelliler Kampı'nda düzenlenen Türkiye Sakatlar Derneği Başkanlar Kurul'na 45 Şube ve 6 Temsilcilik başkan ve yöneticilerinin katıldı.

Başkanlar kurulunda Eğitimlerin verildiği, gündemin değerlendirildiği, yol haritasının belirlendiği oldukça verimli bir kurul geçirildi. Bu organizasyonda büyük emeği olan Genel Merkezimize, katılan tüm Şube ve temsilciliklere, organizasyon için yer ve mekan tahsisi yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesine, her an destek veren Avcılar, Beylikdüzü, Sarıyer, Kartal Belediyelerine teşekkür ettiler.

Toplantılarının ardından 16 Haziran'da Ödül Töreni düzenlendi.

1 hafta süren kamp sonunda engelli dostu belediyelere, iş insanlarına, sanatçılara ve milli sporculara ödül takdim edildi.  16 Haziran’da düzenlenen Engelli Dostu Ödül Töreni’nde bir çok isim bir araya geldi.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, “Son birkaç yıldır, yaşanan küresel salgının yarattığı kısıtlamalardan yeni çıkmaya başladık. Ciddi bir sağlık sorunu karşısında toplum olarak birçok sorun yaşadık. 2020 Mart’ından bu yana süren salgın sırasında basit bir önlem olarak maskeye hatta dezenfektana erişemedik. Günlerce evlere kapalı kalmaya mecbur olduk. İşsiz, gelirsiz kaldık. Tüm süreç toplumun tümüne bizlerin yıllardır yaşadığı sorunların küçük bir kısmını gösterdi, yaşattı. Birkaç gün evlerinde hapis kalanlar, maske, aşı, ilaç için endişe edenler umarız bizlerin ve engelli ailelerin yıllardır yaşadığını bir parça olsun anlamışlardır. Biliyoruz ki toplumsal hafızamız zayıf, kısa bir süre sonra bu yaşananları unutup geçeceğiz ama biz engelliler aynı dertlerle yaşamaya maalesef devam edeceğiz. Bu bizim kaderimiz değil, bize dayatılan, bize reva görülen bir politik tercih. Bizler engelliler olarak bu dayatmaya sessiz kalamayız, insanca bir yaşam hakkı için durmaksızın sesimizi yükseltmek zorundayız. Birçok engelli ailesi ciddi yoksulluk sorunu yaşıyor. Ailede gelir elde eden bir ve iki kişi varsa bile, engellilerin ihtiyaçları, sağlık giderleri nedeniyle bu gelir yalnızca açlık gidermeye yetebiliyor. Her şeyin fiyatı yükseliyor, âmâ engellinin ne geliri ne de sağlık desteği gerektiğince yükselmiyor. Keyfi biçimde değiştirilen yönetmeliklerle koşullarımız daha da kötüye gidiyor, engelli aylıklarını, emekli gelirlerini kaybeden engelliler açlığa terk ediliyor. Yıllarca aldığı raporlarla engelli olan bir kişi, birkaç bürokratın kararıyla değiştirilen kurallarla bir anda engelsiz sayılıyor. Kişi aynı, engeli aynı, sorunu aynı ama bir anda kağıt üzerinde bu durum yok sayılıyor. Engelli aylığı, zaten çok kısıtlı olan sağlık desteği, varsa emekli aylığı hemen kesiliyor. Hatta bir de geçmişe dönük borç çıkartılıyor” dedi.

“ENGELLİ OTOMATİK OLARAK BU TOPLUMUN YOK SAYILAN BİR PARÇASI KABUL EDİLİYOR”

“Engelli olduğu halde engelsiz sayılanlar iş bulamıyor, işsizlik ödeneği alamıyor” diyen Boyraz, “Yani tümüyle ortada bırakılıyor. Engelli olup çalışabilir olanlara ise Yasa ile konulmuş istihdam kotalarına rağmen iş sağlanmıyor. Bunlara bir gelir desteği de verilmiyor. Sonuç yine aynı, yoksulluğa mahkum ediliyor. Çalışamayacak durumda olanlara 2022 sayılı Yasa ile engelli aylığı, bakıma muhtaç olanların ailelerine de 2828 sayılı Yasa ile evde bakım desteği veriliyor. Bu hakkı elde edebilmek için konulan mali kural tümüyle yanlış bir anlayışa dayanıyor. Toplam aile gelirine göre yapılan değerlendirme sonucu sadece ailedeki engellinin açlığını yatıştırmayla sınırlı görüyor. Bir birey olarak başka hiçbir gereksinimi olmayacağı düşünülüyor. Öte yandan bağlanan engelli aylığı veya evde bakım desteği beslenmeye yetmeyecek düzeyde tutuluyor. Engellilerin tümü açısından ilaç, yaşamsal destek sağlayan her türlü sağlık araç ve gerecine verilen destekler sıklıkla geri çekiliyor ve erişimi imkansız hale geliyor. Birçok kullanımı zorunlu işitme cihazı, hasta altı bezi, kendinden jelli sonda, ortez –protez, tekerlekli sandalye gibi sağlık araç ve gereci için desteklerin değeri 2010 yılındaki düzeyinde tutuluyor. İşi, geliri olmayan engelliler aradaki inanılmaz farkı ödeyemiyor, alıp kullanamıyor. 5378 sayılı Yasa ile güya tüm kentlerde kamuya açık alanlar, binalar, toplu ulaşım sistemleri engellilerin erişimine uygun hale getirecekti. Engelliler hayata daha kolay katılabilecekti. Olmadı, yapılmadı, birileri küçük maliyet ödemesin diye engelliler yok sayıldı. Ne kaldırımlar buna göre düzenlendi ne de yollar. Toplu ulaşım içinde konulan dönüşüm süresi sürekli uzatıldı. Tam 17 yıldır, her süre bitimine yakın, birileri çıkıyor ve hemen süreyi erteletiyor. Çünkü engelli otomatik olarak bu toplumun yok sayılan bir parçası kabul ediliyor. Söylem farklı olsa da zihinlerde yerleşik ayrımcı düşünce doğru bir adım atılmasını engelliyor” diye konuştu.

“EŞİT İNSANLAR OLARAK YAŞAMAK İSTİYORUZ”

Boyraz, “Önümüzdeki yıl Türkiye bir seçime gidecek. Devletin sayısını bile tam bilemediği ancak tahminle söyleyebildiği milyonlarca engelli ve ailesi olarak bizler de erişime uygun hale getirilmeyen engelli kentlere rağmen inatla gidip oyumuzu kullanacağız. Biriken ertelenemez, yok sayılamaz haklarımız için acil ve kalıcı çözüm için var gücümüzle haykıracağız. Taleplerimize, haklarımıza ses verenlere, destek olanlara ise bizler de destek olacağız. Geçmiş dönemlerde bazı partiler programlarında, seçim bildirgelerinde taleplerimize yer verdiler. Artık bu kağıt üzerindeki desteklere bizim güvenimiz yok. Biz, gerçekten engellinin de yanında olacaklara, bunu yaptıklarıyla kanıtlayanlara güveneceğiz. Duymayanlara, görmeyenlere, farkında olmayanlara bir kez daha hatırlatmak istiyoruz. Engellilere hayatı cehenneme dönüştüren bu yanlışlıklar ve sorunlar sistemi bir an önce değişmelidir. BM Engelli Hakları Sözleşmesi ve mevcut yasaların tanıdığı haklar eksiksiz uygulanmalıdır. Rapor sistemi mutlaka Dünya Sağlık Örgütü’nün ölçütlerine göre belirlenmelidir. Aylıklar, evde bakım aylığı miktarları insanca yaşayacak düzeye çıkarılmalı ve SGK destekleri zaman yitirilmeden gereksinimle karşılayacak şekilde düzenlenmelidir. Fiziki engelleri kaldıracak düzenlemeler hızla yerine getirilmeli, hiçbir koşulda ertelenme gündeme gelmemelidir. Engelliler eğitim haklarına erişebilmeli ve yararlanabilmelidir. İstihdamda kotalar eksiksiz uygulanmalı, uygulamayanlara karşı caydırıcı önlemler arttırılmalı, kamu istihdamından liyakat vazgeçilmez olmalı, keyifiyete odaklı olmamalıdır. Özet olarak engelsiz bir dünyada herkes gibi eşit insanlar olarak yaşamak istiyoruz. Bunu hak ettiğimize inanıyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırmasının ardından ödül töreni başladı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nunda ödül alacağı törende Kılıçdaroğlu yerine vekaleten Yüksel Taşkın katıldı. Ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz takdim etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu vekaleten ödül törenine İBB Meclis Üyesi Yılmaz Demirel katıldı. Ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Gürkan Canol takdim etti.

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in yerine vekaleten ödülünü almak için İyi Parti İş Dünyası STK’lardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Timur Demirel Katıldı.  Ödülünü TSD Mardin Şube Başkanı Hasan Anuk takdim etti.

Küçükçekmece Cumhuriyet Savcısı Aladdin Arkçı’da Ödül Töreni’ne katılım sağladı. Cumhuriyet Savcımızın ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Hukuktan Sorumlu Başkan Yardımcısı Av. Mustafa Yalçınkaya takdim etti.

Eski Emniyet Genel Müdür Yardımcısı Feyzullah Aslan’da Törene katılım sağladı. Türkiye Sakatlar Derneği Mali Sekreteri Necla Toker takdim etti.

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek’in yerine vekaleten Bora Bahçetepe katıldı. Bahçetepe’ye ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz takdim etti.

Tören’de engelli dostu belediyelere de ödül takdim edildi.

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli’de ödül törenine katıldı. Türkiye’nin ilk Engelli Belediye Başkanı olan Turan Hançerli’ye ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Adana Şube Başkanı Berkant Tigit takdim etti.

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt’a vekaleten ödülü Esenyurt Belediye Başkan Yardımcısı Veysel Bal’a  Türkiye Sakatlar Derneği Örgütlenme Sekreteri Seçil Yegek tarafından takdim edildi.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt’u vekaleten ödülünü Çorlu Belediye Başkan Yardımcısı Hakan Öztürk’e ödülünü  Türkiye Sakatlar Derneği  Çorlu Şube Başkanı Canan Yurtsever takdim etti.

Fethiye Belediye Başkanı Alim Karaca’ya ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Fethiye Şube Başkanı Aydoğan Arslanca takdim etti.

Bolu Mengen Belediye Başkanı Turhan Bulut’a ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Basın ve Halkla İlişkiler Genel Başkan Yardımcısı Murat Akdamar takdim etti.

Elele Vakfı Başkanı Cengiz Hocazade’de törene katılım sağladı ödülünü İyi Parti İl Başkan Yardımcısı Yaşar Özkan takdim etti.

Çağın Gazetesi İmtiyaz Sahibi Ebru Akdamar’da ödül törenindeydi ödülünü Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Danışmanı Cuma Karavar takdim etti.

İstanbul Tıp Fakültesi F.T.R. Anabilim Dalı Başkanı Resa Aydına ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat takdim etti.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Engelliler Müdürü Mesut Halıcı’da törende ödül aldı. Ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz’dan takdim alan Mesut Halıcı, Genel Başkan’a tablo hediye etti.

Türkiye Sakatlar Derneği Çerkezköy Şube Başkanı Gülnur Kocaçınar’a ödülünü Şükrü Boyraz takdim etti.

Sosyal Hizmetler ve Sosyal Yardımlaşma, Dayanışma Vakfından sorumlu eski devlet bakanı Hasan Gemici’ye ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu takdim etti.

Türk Halk Müziği sanatçısı Nur Ertürk’e ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği İzmir Şube Başkanı İlknur Peder takdim etti.

CNN Türk Muhabiri Gökçe Tümer’e ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz takdim etti.

Engelli Dünya Bilek Güreşi Şampiyonu Ümit Burunlar’a ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkan Yardımcısı Kahraman Eroğlu takdim etti.

Türkiye Futbol Vakfı Genel Başkanı Engin Verel’e ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Basın ve Halkla İlişkiler Genal Başkan Yardımcısı Murat Akdamar takdim etti.

Türk Halk Müziği sanatçısı Yaşar Buğdaycı’da ödül törenine katılım sağladı ödülünü İyi Parti İstanbul İl Yönetim Üyesi Canan Çakır takdim etti.

Metropol Medya Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Koç’a ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Tokat Şube Müdürü Ali Aras takdim etti.

Dünya ve Avrupa Okçuluk Şampiyonu Burcu Dağ’a ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Ataşehir Şube Başkanı Emrah Aydın takdim etti.

Pendik Sosyal Hizmet Merkezi Sosyoloğu Emine Türk’e ödülünü Türkiye Sakatlar Derneği Zonguldak Şube Müdürü Hüseyin Şirin takdim etti.