ONLAR İÇİN MUTLU BİR GÜN…
  • Tarih: 03 Aralık 2021
  • Yazar:

ONLAR İÇİN MUTLU BİR GÜN…

Türkiye Sakatlar Derneği Milas Temsilciliği,  Milas Gençlik Merkezi ve Milas Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Müdürlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle, ilçemizdeki bir grup engelli bireylere yönelik bir etkinlik düzenlendi. KYK Müdürlüğü Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen etkinlikte bir yandan canlı müzikle eğlenen engellilere, ikram edilen yemek ve ardından bugünün anısına birer karanfil takdim edildi.

 

 

Yaklaşık 2 yıldır süren pandemi nedeniyle evlerine adeta hapsolan engelli bireyler, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla en azından bir günlüğüne de olsa evlerinden dışarıya çıkarak sosyal bir ortama kavuştu. Türkiye Sakatlar Derneği Milas Temsilciliği, Milas Gençlik Merkezi ve Milas Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Müdürlüğü tarafından 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle düzenlenen etkinliğe; Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Muğla İl Gençlik ve Spor Müdürü Ömer İlman, Milas Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tunahan Bayram, Milas İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Durmuş Tayfun Uslu, ilçe Müftülüğünden Vaiz Salih Rıfat Şen, Milas İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Aktaş, Milas KYK Müdürü Serkan Acarsoy, Milas Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir, Türkiye Sakatlar Derneği Milas Temsilcisi Hüsnü Tevşi ve dernek yöneticileriyle bir grup engelli bireylerimiz ve aileleri katıldı.

 

 

Etkinliğin başlangıcında kısa bir açıklama yapan Türkiye Sakatlar Derneği Milas Temsilcisi Hüsnü Tevşi, pandemi sürecinin devam ettiğini bu nedenle çok fazla sayıda engellinin etkinliğe dahil edilmediğini belirtti.

 

 

Etkinliğe katılan Kaymakam Böke diğer protokol üyeleri engelli bireylerle birlikte oturdular ve yemek boyunca onlarla sohbet etme imkanı buldular. Birlikte yenilen yemeğin ardından ilçe Müftülüğünden Vaiz Salih Rıfat Şen tarafından yapılan dua ile etkinlik sona ererken, Kaymakam Böke ve diğer katılımcılar engelli bireylere ve ailelerine günün anısına birer karanfil takdim ettiler.

 

 

Etkinliğin son bölümünde ise Türkiye Sakatlar Derneği Milas Temsilcisi Hüsnü Tevşi 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla bir açıklama yaparak engellilerin sorunlarını bir kez daha gündeme getirdi.

 

 

“İNSANCA VE EŞİT KOŞULLARDA YAŞAMAK İSTİYORUZ!”

 

 

Türkiye Sakatlar Derneği Milas Temsilcisi Tevşi; “1992 yılından itibaren Birleşmiş Milletler (UN) tarafından alınan kararla 3 Aralık tarihi “Dünya Engelliler Günü” kabul edilmiştir.

 

 

Başta Birleşmiş Milletler olmak üzere uluslararası ve ulusal kuruluşlar tarafından 3 Aralık’ta engellilerin ve süreğen hastaların sorunlarına ilişkin açıklamalar yapılarak, istatistikler yayımlanmak, temenniler dile getirilmektedir. Ertesi günden itibaren engelliler yine derin bir sessizliğe terk edilmektedir

 

 

Oysa beklenen, yapılan tespitler, ortaya çıkan veriler ışığında ileriye dönük politikaların oluşturulması ve herkes için engelsiz bir yaşamın oluşturulmasına çalışılmasıdır.

 

 

Aslında bu beklentiden ziyade 2008 yılında yürürlüğe giren ve 2009 yılından itibaren de Türkiye’nin taraflarından biri olduğu Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme’nin bir gereğidir. Bu sözleşme ile tüm devletlere ve hatta bir bakıma özel kuruluşlara verilmiş görevler, sorumluluklar, yükümlülükler bulunmaktadır.

 

 

Ülkemiz açısından konuya bakarsak, son dönemlerde engelliler giderek daha fazla göz ardı edilen, hakları ya elinden alınan veya adım adım bu haklardan fiilen yararlanamaz hale getirilen bir toplum kesimi haline getirilmiştir.

 

 

Özellikle son birkaç yıldır uygulanan politikalarla engellilerin birçok hakkı fiilen yok edilmiş bulunmaktadır. Bunun temel politika aracı ise engellilerin haklardan yararlanması için istenen Sağlık Kurulu Raporuna ilişkin keyfi mevzuat değişiklikleridir. Yönetmelikte yapılan değişikliklerle engel veya iş göremezlik dereceleri yeniden belirlenmekte ve birçok engelli vergi indirimi, emeklilik, sürücü belgesi ve araç alımı gibi haklardan yararlanamaz hale gelmektedir.

 

 

Bu yöntemle yine birçok emekli engelli, yeniden istenen raporlar yüzünden emeklilik hakkını kaybetmektedir. Yine evde bakım hizmetinden yararlanma olanakları ortadan kaldırılmaktadır.

 

 

Engellilerin bırakın vergi indirimi ile araç almasını, artık sürücü adayı bile yapılamayacağı ilan edilmektedir. Bu nedenle sürücü belgeleri iptal edilen engellilerin sayısı her geçen gün artmaktadır.

 

 

Geliri olmadığı için muhtaçlık yardımı alanlar, hane halkı geliri ölçütü nedeniyle veya ailedeki bir kişinin dahi olsa SGK ile çalışması halinde bu yardımdan yararlandırılmamaktadır. Verilen miktarlar ise bir kişinin açlık sınırının bile altında kalmaktadır.

 

 

Sağlık Uygulama Tebliği’nde sürekli zorunlu olmasına karşın ilaç destekleri azaltılırken diğer taraftan bedensel, işitsel engelliler için yaşamsal öneme sahip ortez ve protezlerin destek verilen tutarları hala 2007 fiyatları düzeyinden bırakılmaktadır. Bunlardan bazılarının yalnızca yüzde 10’u SGK tarafından karşılanmaktadır. Bu durum nedeniyle SGK desteğinin üzerine ödenmesi gereken fark miktarı inanılmaz arttığı için yine birçok engelli zorunlu gereksinimi olan ortez ve protezlerini alamaz haldedir.

 

 

Türkiye’de engelliler yalnızca yılda bir gün anılmak istemiyor. İnsanca ve eşit koşullarda yaşamak istiyor. Engelliler olarak ayrıcalık değil, adaletli bir anlayış ve davranış bekliyoruz.”

Etiketler:

,