ENGELLİLERE YÖNELİK DÜŞÜNMEDEN YAPILAN KİMİ ŞAKALAR  RENCİDE EDİCİ OLDUĞU KADAR  RİSK DE İÇERİYOR
  • Tarih: 19 Ocak 2021
  • Yazar:

ENGELLİLERE YÖNELİK DÜŞÜNMEDEN YAPILAN KİMİ ŞAKALAR RENCİDE EDİCİ OLDUĞU KADAR RİSK DE İÇERİYOR

Sakarya'da çekildiği belirtilen ve önceki gün medyaya yansıyan bir görüntüde, bir elinden kelepçeyle kamyona bağlanan down sendromlu engelli bir kişinin aracın hareket etmesiyle asılı halde koşmak zorunda kaldığı görüldü.

Şaka amaçlı böyle bir eylemi yaptıklarını söyleyen arkadaşlarının ise o sırada gülmeleri dikkat çekti.

Söz konusu görüntünün sosyal medyaya düşmesiyle çok sayıda kişiden ve engelli derneklerinden tepki geldi.

 Olaya tepki gösterenler yetkili makamların harekete geçmelerini talep etti.

Benzer olaylar daha önce de yaşanmıştı.

2019 yılı içerisinde İzmir'de yaşanan bir olayda yüzde 50 engelli bir kişi, iş arkadaşları tarafından streç filme sarılmış, üzerine su dökülmüş bu anları kameraya alınmıştı.

Yargıya taşınan olayda sanıklar, kendilerini "Şaka yaptık" diye savunmuştu.

Engelli insanlar zaman zaman çevrelerince "şaka" adı altında rencide edici hatta risk içeren davranışlara maruz kalabiliyor.

Türkiye'de tüm engelli bireylerin farklı şekillerde "şaka" adı altında aşağılama, yerme davranışlarına muhatap olduklarını belirten Engelliler, "Özellikle farklı zihinsel gelişim gösteren bireylere cinsiyet ve cinsellik üzerine söylemlerde bulunulmasıdır.

Cinsel içerikli konuşmalar yaptırmak, organlarına fiziksel temaslarda bulunmak ve hatta sözde gelin ve damat yapmak gibi eylemler başta gelmektedir" dedi. 

Down sendromlu oğlunun doğum günü partisine tek bir kişi katıldı, gözyaşları içinde çektiği görüntüyü milyonlar izledi

Gelirindeki 10 liralık fazlalıktan dolayı engelli maaşı alamadı… Engelli yazar Ata'nın isyanı: Haram zıkkım olsun

Bunların önlenmesi için çocukluktan itibaren engeli olmayan tipik gelişen çocuklara ve bireylere engelli biriyle bu şekilde iletişim kurulmaması gerektiği bu şekilde davranılmasının yanlış ve suç olduğu öğretilmelidir.

Engellilerin saygın yaşam hakkına saygı göstermeleri ve yapamayacakları konularda talepte bulunmamaları gerektiği öğretilmelidir. 

Bunları yapanlar da çocukluktan itibaren cezalandırılırlarsa yetişkin olduklarında da yapmayacaklardır. Bu davranışları sergileyen yetişkinlerde adalete hesap vermeli ve cezalandırılmalı

Daha çok kırsal alanda görülüyor

Türkiye Sakatlar Derneği Genel  Başkanı Şükrü Boyraz ise::

Engellilere yönelik rahatsız edici şakaların şehir hayatından ziyade kırsal alanda görüldüğünü ve daha çok eğitimsizlikten kaynaklanan bir durum olduğunu söyledi.

"Birçok engeli bu şakalara maruz kalıyor"

Engelli yazar Ersin Ata, Türkiye'de engellilere karşı bakış açısının son yıllarda yavaş yavaş pozitife dönmeye başlasa bile halen yeteri derecede ilerleme sağlanamadığını kaydederek, şöyle konuştu:

Birçok engelli bu şakalara maruz kalıyorlar bu konuda çok şikayet geliyor. Son olarak Sakarya’da yaşanan olay beni derinden yaraladı. Down sendromlu vatandaşımızı kelepçelenmesi inanılmaz bir olay.

2021 Türkiye'sinde böyle olayların olması utanç verici.

"Rencide edici bakışlara maruz kaldım"

Kendisinin bu tür bir şakaya maruz kalmamakla birlikte rencide edici bakışlara maruz kaldığını belirten Ata, "Şimdi ise o bakışların pozitife döndüğünü görüyorum.

Bunu yaparken yazdığım üç kitap bir belgeselimin olması büyük etken oldu. Ancak bu şakalara maruz kalan binlerce engelli olduğunu biliyorum" diye konuştu.

"En çok otizmli çocuklar ve görme engelliler çirkin şakalara maruz kalıyor"

Ata, en çok otizmli çocukların ve görme engellilerin çirkin şakalara maruz kaldığını söyledikten sonra sözlerini şöyle tamamladı:

Şaka tabi iki yapılır ama karşı tarafı incitmeden kırmadan yapılana saygım sonsuz ancak şakanın da bir dozu olmalı. Şaka yaparken bir an kendinizi şaka yaptığınız engellinin yerine koyup öyle şakalar yapılırsa daha iyi olur.

 

 

Etiketler:

,