BAŞKAN FIRAT: DERTLERİMİZİN ALTINDA EZİLİYORUZ!
  • Tarih: 03 Aralık 2020
  • Yazar:

BAŞKAN FIRAT: DERTLERİMİZİN ALTINDA EZİLİYORUZ!

Haber: Kübra TÜRKAN

TSD Elazığ Şube Başkanı ve gazetemiz köşe yazarı Metin Fırat, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde de engellilerin sesi olarak onların sorunlarına eğildi.

Başkan Fırat:

“Yine dertlerimizin altında eziliyoruz. Bizler yine dertlerimizin altında ezilmeye devam etmekteyiz. Mevcut sorunlarımızın üzerine binen yeni sorunlarla sıkıntılarımız daha da ağırlaşmakta. Yapılan her yeni düzenleme, bir öncekini aratır boyutlarda. Tüm bunlar bizleri çaresiz bırakmakta” dedi.

ENGELLİLER İÇİN HAYAT HÂLÂ ERİŞİLEBİLİR DEĞİL!

Engellilerin toplu taşıma araçlarından yararlanamaz durumda olduklarını da aktaran Başkan Fırat:

“Yıllardır mevcut mevzuata uygun yapılmayan yollar, kaldırımlar, meydanlar, köprüler, altgeçitler, kamuya açık binalar nedeniyle erişim öncelikli sorun olmaktan çıkarılamamıştır” diyerek hâlâ erişilebilirlik sorunları yaşadıklarını vurguladı.

Bir nevi engelliler için hayatın hâlâ erişilebilir olmadığına işaret etti.

ENGELLİLERİN SAĞLIK GEREÇLERİ ÇOK MU ÇOK MALİYETLİ!

Engelli bireylerin ciddi sağlık giderleri olduğunu da vurgulayan Başkan Fırat;

“Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan değişiklikler ise; engelliler için yaşamsal öneme sahip ilaç, ortez ve protezler ile diğer araç ve gereçlerden yararlanma koşulları neredeyse ortadan kaldırılmakta. 

Büyük çoğunluğu yeterli gelire sahip olmayan engelliler ve aileleri yaşamlarını sürdürebilmeleri için gerekli araç ve gereçleri sağlamak için yüksek bedellerle karşılaşmakta. Ödemeye güçleri olmadığı için bu gereçleri de satın almaktan vazgeçmek zorunda kalıyorlar” dedi.

“ENGELLİLER, HAK KAYIPLARINA UĞRAMAKTADIR

Rapor yönetmeliğinde yapılan değişikliklerin hak kayıplarına yol açtığını iddia eden Başkan Fırat:

“Özellikle engelliler için büyük önemi bulunan ve bir çok hakkın kullanımı için zorunlu olan rapor yönetmeliğinde yapılan değişiklikler yeni hak kayıplarını beraberinde getirmektedir.

Bu alanda giderek Dünya Sağlık Örgütünün ölçütlerinin çok uzağına düşülmektedir. Yeni bir rapora gereksinim duyamayacak engellilerden yeniden rapor istenmesi, derecelendirmedeki ölçütlerinin değiştirilerek engelli oranlarının düşürülmesi; istihdamdan emekliliğe, sağlıktan eğitime birçok alanda hak kaybını doğurmaktadır” dedi.

“ENGELLİLER, KENDİLERİNE UYGUN TAŞIT ALMAKTA ZORLANMAKTA!”

2 ARALIK 2020 CORONA VİRÜS TABLOSU

Engellilerin kendilerine uygun taşıt almakta da zorlandıklarına dikkat çeken Fırat; “Buna bir de toplu ulaşıma erişim olmadığı için motorlu araç almak zorunda kalan engellilere kur farkının yarattığı fiyat artışları sorunu eklenmiştir.

Özellikle ağır engelliler açısından tekerli sandalye veya sedye taşıyabilecek donanıma sahip bir aracın fiyatı, vergi indirimi için konulan fiyat üst sınırını oldukça aşmıştır.

Son birkaç ay içinde kur farkı yüzde 30’un üzerinde artış yaşarken, motorlu araç fiyat üst sınırı yalnızca yüzde 9,11 oranında artırılacaktır” ifadelerini kullandı.

“EĞİTİM; ENGELLİLER İÇİN ULAŞILMAZ BİR HAYÂL!

Eğitimin engelliler için ulaşılamaz bir hayâl olduğunu aktaran Fırat; “Eğitimde karşılaştığımız sorunlar, saymakla bitmeyecek düzeydedir.

Zihinsel engellilerden işitme ve görme engellilere varıncaya kadar farklı gruplardaki engelliler için eğitim ulaşılamaz bir hayâl haline dönüşmüş durumdadır” dedi.

 

İSTİHDAM EDİLEN ENGELLİLER, SUİSTİMAL EDİLİYOR İDDİASI!***

 

Engelli istihdamında ciddi sıkıntılar olduğuna değinen Fırat; “Engelliler için istihdamda konulan kotalar ise; ne kamuda ne de özel kesimde önemli oranda boş kalmış durumdadır. İstihdam edilen engelliler arasında, ayrımcılık ile karşı karşıya kalıyor. Hatta ücretlerinin bir kısmı ellerinden alınıyor. Yani ciddi bir suiistimal ile karşılaşıyorlar” diyerek ciddi iddialar da bulundu.

“KURALSIZLIKLARIN VE DUYARSIZLIKLARIN CEREMESİNİ BİZLER ÇEKİYORUZ!” 

Koronavirüs pandemisinden kaynaklı sıkıntıların engellilere de sirayet ettiğine dikkat çeken Fırat; “Covid-19 salgını ile dün erişebildiğimiz birçok hizmete de artık erişemez halde olmanın sıkıntısını yaşıyoruz.

Kamudan özele hemen her kurumda yaşanan kuralsızlıkların, duyarsızlıkların ceremesini en fazla bizler çekiyoruz” dedi.

“TEK İSTEĞİMİZ; BİR PARÇA ANLAYIŞ VE DUYARLILIK!”

“3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde de bizler güzel şeyleri paylaşmayı çok istiyoruz” diyen Fırat; “Tek isteğimiz bir parça anlayış, duyarlılık! Ayrıca kurallara uyulması için çaba sarf edilmesini istiyoruz. Basit, kolay ve yapılabilir.

Küçük adımların nasıl büyük değişimlere yol açtığına unutmayın! Engellilerin de yararlanabileceği, yaşayabileceği bir dünya düşündüğünüz kadar büyük maliyetleri gerektirmiyor” diyerek herkese mesaj verdi.

Etiketler:

,