ÇALIŞMAK ONLARIN DA HAKKI!!!

Pazartesi, 21 Ocak 2019 08:01 Özkan ÇAKIR
Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Geçtiğimiz yılın son aylarında ve bu yılın ilk ayında İŞ-KUR bünyesinde binlerce kişi geçicide olsa istihdama katılma şansı elde etti. Ancak İŞ-KUR ‘un istihdama katkı sunduğu bu programlarda engelli bireylere bir hak tanımaması  engelli bireyleri  bir hayli üzdü.

BİNLERCE KİŞİ GEÇİÇİ OLSA DAHİ İŞSİZLİĞİ SON BULSUN İSTİYOR!

Bilindiği üzere geçtiğimiz haftalarda AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut Çalışma İŞ- KUR bünyesinde Toplum Yararına Program kapsamında bin 500 kişiye 6 ay süreli geçici istihdam sağladıklarını ifade etmişti.

Bizler ise; Fırat gazetesi olarak bu bilgiyi paylaşmıştık.  14-18 ocak tarihinde başvuruların alınacağını ve de kura çekiminin ise;  noter huzurunda 23-28 ocak’ta gerçekleşeceğini ve 1 şubat itibarı ile kuradan çıkan şanslı isimlerin işbaşı yapacağını aktarmıştık. Son günlerde İŞ-KUR önünde oluşan yoğun kuyrukta ilimizde birçok kişinin iş aramakta olduğunu bir kez daha gözler önüne seren bir nitelikte

BAŞKAN FIRAT, ENGELLİ BİREYLERİN YİNE SESİ OLDU!

Ancak geçici dahi olsa istihdama katkı sunacak bu kadrolara engelli bireylerin dahil edilmemiş olması hem engelli bireyleri hem de engelli bireylerin ailelerini bir hayli üzdü. Sürekli engellilerin sesi olan Uluslararası Tüm Engelliler Yaşlılar Kimsesizler Elazığ il Başkanı ve Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat, bu soruna da duyarsız kalmayarak, sosyal medya üzerinden bir paylaşımda bulundu.

“200 KİŞİLİK ENGELLİ KADROSU NEDEN AÇILMAZ?”

İlimizde 48 bin engellinin yaşadığını kaydeden Başkan Fırat, “Bilindiği gibi Türkiye’nin nüfusunu  12.29 milyonu engelliler oluşturmaktadır. İlimizde ise engelli bireylerin sayısı 48 bin civarındadır. Çalışma ve İŞ- KUR Müdürlüğü bünyesinde Toplum Yararına Program Kapsamında bin 500 kişiye 6 ay süreli geçici istihdam sağladıklarını belirtenler; neden Engelli bireyleri göz önünde bulundurmuyorlar?

Oysa engelli bireylerimizi iş imkânı sağlamak toplum yararına işlerde çalıştırmak hepimizin görevidir. Bin 500 kişinin içerisinde hiçbir engelliye kota verilmedi. Oysa 200 kişilik engellilere kota ayrılıp pek tabi  iş imkanı sağlanabilir, ayrı bir kura yapıp ve engelli grubuna göre ayırıp bir takım işlerde engelli bireyleri  çalıştırmak ve engelli kardeşlerimizi topluma kazandırmak ve onların da kendi ayaklarının üzerinde durmasını sağlamak hepimizin görevi değil mi?” diyerek yetkilere bu toplumda engellilerin var olduğunu da hatırlattı.

| + - | RTL - LTR

Türkiye Sakatlar Derneği

Derneğimize ait kısa bildirim sunumumuzu indirip izleyebilirsiniz. » devamı