ÜLKEMİZDE ENGELLİ OLMAK........

Çarşamba, 09 Ocak 2019 17:27 Özkan ÇAKIR
Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Merkezi 59 yıldır, ülke genelinde kurmuş olduğu 61 şubesi ile ,engelli hakları konusunda mücadele etmektedir .

Mücadele alanımız öncelikle ülkemizde sakatlığa sebebiyet veren,trafik kazaları,iş kazaları,akraba evlilikleri, doktor  yetersizliği ve tedavi,yöntemleri,savaşlar,terörün ülkemizde önlenmesi.

Ancak her ne sebeple olursa olsun yaşamını engelli olarak yaşayan yurttaşların eşit yaşam koşulların oluşturulması,devlet istatistik kurumun verilerine göre ülkemiz nüfusunun %12,29'nu engelli bireylerin oluşturduğu bu sayıda bugünkü nüfus oranına göre yaklaşık 9.5 milyon olduğu düşünülmektedir,ancak sosyal alanlara,eğitim alanlarına,istihdam alanlarına kamusal alanlara baktığımızda böyle bir sayı görebilmemiz nerede ise mümkün değil. Bunu başlıca sebepleri ise,şehir mobilyaları,kaldırımlar,yaya geçitleri,toplu taşıma sistemleri ve araçları,kamusal alanlar,eğitim alanların engelli bireylere göre olmayışı bu nedenlerden dolayı  engelliler adeta bir ağır suç işlemiş gibi evlerinde mahpus hayatı yaşar ebeveynleri de gönüllü gardiyandır .

Bu sorunun çözümü konusunda elbette genel yönetim hükümetlerdir,ancak şu gerçeği göz ardı etmemek gerekir.Bugüne kadar görev yapmış olan her döneme baktığımızda özellikle 1965'li yıllardan sonra hizmet veren her hükümet yasa yönünden önemli kanunlar çıkarmışlardır. Yeterlimi elbette ki değil ama çıkarılan yasalar ve özellikle yukarıda anlattığımız sorunların çözümü yerel yönetimlerin uygulaması gereken yasalardır,ancak yerel yönetimler bu asil görevlerini yapıp engelli bireyleri ev hapsinden kurtarmak yerine,sağdan soldan elde ettikleri tekerlekli sandalye dağıtarak ve birde poz poz resimlerle basında boy göstererek engelli sorununu hallettik dercesine yaptıkları ayrıca bir aymazlıktır.

31.mart 2019 tarihinde yapılacak yerel yönetimler seçiminde illerde ilçelerde yapılacak belediye başkan adaylarına,belediye meclis üyelerine siyasi partiler mutlaka seçilecek sıralarda yer vermelidir. Bu sorunların tek çözüm noktası engelli bireylerin yerel yönetimlerde de nüfusa oranda söz ve karar sahibi olması gerekmektedir.Engellilerin sorunlarını biliyoruz çözeriz  ajitasyonla ve demagojisine karnımız tok artık,

11 - 13 Ocak 2019 tarihinde Samsun Mavi Işıklar sosyal tesirsilerinde yapacağımız Karadeniz başkanlar kuruluna 18 şube yöneticilerin katılımı ile 31 mart'a yapılacak yerel yönetimler seçimi gündemimiz olacak ve bu toplantıları ülke genelinde her bölgede yapacağız engelli bu anlamda çalışmaları olan siyasi partilere destek konusunda engelli ve engelli yakınlarına çağrı yapacağımızı bilinmelidir.

Şükrü BOYRAZ

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı

 

| + - | RTL - LTR

Türkiye Sakatlar Derneği

Derneğimize ait kısa bildirim sunumumuzu indirip izleyebilirsiniz. » devamı