Uşak'ta 'Engelsiz Yaşam' Gecesi

Salı, 04 Aralık 2018 13:41 Özkan ÇAKIR
Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Uşak Valiliği Engelsiz Yaşam Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürlüğü koordinesinde kamu ve sivil toplum kuruluşları "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" dolayısıyla bir program düzenledi. Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen etkinliğe büyük ilgi gösteren Uşaklılar gösteri yapan engelli çocuk ve gençlere alkışlarıyla destek oldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan gecenin açılış konuşmasını yapan Türkiye Sakatlar Derneği Uşak Şubesi Başkanı Salih Küçük :

Birleşmiş Milletlerin 1992 yılında almış olduğu kararla 3 Aralık'ın Uluslararası Engelliler Günü olarak belirlendiğini söyledi. Küçük;"Bu gün engelli insanları anlayabilmek açısından oldukça büyük bir öneme sahip, çünkü karşılaşılan sorunlar sadece engellilerin değil hepimizin sorunu. Türkiye nüfusunun yüzde 12,9'u engelli, 8,5 milyon aileleriyle birlikte 25 milyon vatandaşımızı ilgilendiren bir konudur engellilik. Hiçbirimizin kendi tercihi değildir. Doğuştan, trafik kazaları, terör gibi nedenlerden dolayı böyle yaşamak zorundayız. Yaşarken de eğitim, sağlık gibi konularda sorunlarla karşılaşmaktayız. Hayatın her alanına üretken bireyler olarak katılmak isteriz. Engellilere diğer yurttaşlarla eşit hak ve imkanlar sağlandığında, eğitim alabildiğinde neler yapabildiğini programımızda göreceksiniz" dedi.

| + - | RTL - LTR

Türkiye Sakatlar Derneği

Derneğimize ait kısa bildirim sunumumuzu indirip izleyebilirsiniz. » devamı