VERGİ DÜZENLEMELERİNDE ENGELLİLERİ UNUTMAYIN TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz’ın OVP çerçevesinde çıkarılacağı belirtilen yeni yasa düzenlemelerine ilişkin basın açıklaması:

Cumartesi, 30 Eylül 2017 08:11 Özkan ÇAKIR
Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 1
ZayıfEn iyi 

VERGİ DÜZENLEMELERİNDE ENGELLİLERİ UNUTMAYIN

TSD Genel Başkanı Şükrü Boyraz’ın OVP çerçevesinde çıkarılacağı belirtilen yeni yasa düzenlemelerine ilişkin basın açıklaması:

Önceki gün ekonomiden sorumlu bakanları düzenledikleri ortak basın toplantısıyla Hükümetin Orta Vadeli Programını ve buna uygun olarak yapılacak bazı düzenlemeleri kamuoyuna açıkladılar.

Yapılan açıklamada bazı mal ve hizmetlerden alınacak vergilerde önemli oranda vergi artışının öngörüldüğü ve bunun için de bir torba yasa tasarının hazırlandığı belirtildi.

Vergi artışları hiç şüphesiz tüm vatandaşlarımız açısından üzüntü verici bir gelişmedir. Ancak hemen her alanda olduğu gibi bu konuda da en ağır darbe engellilere getirilmiş olacaktır.

Engellinin yaşamını kolaylaştıran ve özgürleştiren özel tertibatlı otomobillere getirilen ÖTV sınırlandırması
Engellilerin yaşamları hakkında en küçük bir bilgisi, deneyimi, gözlemi olmayanlar böylesi bir sınırlamanın engellileri nasıl etkileyeceğini tahmin bile edemezler.

Türkiye’de toplu ulaşım araçlarının (buna taksiler dahil), toplu ulaşıma erişimdeki yol, kaldırım, alt veya üst geçit gibi alanların özellikle yürüme engelliler için kullanılamaz olduğunu nüfusumuzun çoğu farkında bile değildir.

Eğitimden sağlığa hemen her alanda engellilerin ulaşımında çoğu zaman tek çare özel Tertibatlı araçlar olmaktadır. Yani engellilerin bir kesimi için özel araç satın almak bir lüks değil kelimenin tam anlamıyla zorunluluktur.

Sağlanan vergi indirimleriyle nispeten fiyatları normale göre düşük olduğundan engelliler ve aileleri ulaşımları için özel araç satın alabilmektedir. Özel tertibatlı araçlara getirilmek istenilen yetmiş bin TL fiyat üzerindeki otomobillere ÖTV alınması bu konuda ağır engellilerin, tekerli sandalye ile araçlara binmek zorunda olanların karşılaştıkları sorun ise olayın boyutunu daha da ağırlaştırmaktadır.

Birçok ağır engelli için büyük araçlar da bir zorunluluktur. Başka türlü sedye veya tekerlekli sandalye ile taşınmaları mümkün değildir. Büyük araç büyük motor hacmi dolayısıyla daha fazla ÖTV anlamına gelmektedir.

Büyük çoğunluğunun yeterli geliri olmadığı, bankalara borçlanarak kıt kanaat alacakları araçlarının üzerine ÖTV zammı yapılması, 
Engellilerin evlerine yeniden hapsolmak tehdidi ile karşı karşıya bırakacaktır.

Hali hazırda Meclis’e sevk edilen düzenlemelerde engelliler unutulmamalıdır. Engellileri yaşama tutundukları tek araçlarından da mahrum bırakacak bir değişiklikten vazgeçilmelidir.

Bizler, ayrıcalık değil yaratılmış olan engellerle dolu bir dünyada yaşayabilmek için eşitlik istiyoruz. Serbestçe yürüyen biri ile bizim eşitliğimiz tekerlekli sandalye ile rahatlıkla gidebileceğimiz yol demektir.

Herkesin rahatlıkla binebildiği araçları kullanamadığımız için diğer vatandaşlarla eşitliğimizi ancak indirim ve desteklerle elde edebildiğimiz özel araçlarla sağlayabiliyoruz. Kimisi vergi çok diyerek aracından vazgeçip toplu taşıma aracını kullanabilir, ama biz aracımızı bıraktığımız anda hiçbir yere gidemeyiz. İşte o zaman da herkesten ayrılmış, dışarıda bırakılmış oluruz.

Engellileri unutmayın
ŞÜKRÜ BOYRAZ
TÜRKİYE SAKATLAR DERNEĞİ GENEL BAŞKANI

 

 

 

 

alt

| + - | RTL - LTR

Türkiye Sakatlar Derneği

Derneğimize ait kısa bildirim sunumumuzu indirip izleyebilirsiniz. » devamı