Boyraz: Biz yurttaşlık hakkımızı istiyoruz

Çarşamba, 17 Mayıs 2017 14:11 Özkan ÇAKIR
Yazdır PDF
Kullanıcı Değerlendirmesi: / 0
ZayıfEn iyi 

Boyraz: Biz yurttaşlık hakkımızı istiyoruz

TÜRKİYE Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, engellilerin ayırma değil yurttaşlık haklarını istediklerini belirterek:

“Vatandaşı eşit şekilde idare etme hakkına sahiptir. Onlara eşit muamele etmek zorundadır. Hep bir şeyi insan yaparken ayırma yapıyorum. Hayır biz istemiyoruz biz yurttaşlık hakkımızı istiyoruz” dedi.

Çorlu Sakatlar Derneği tarafından ‘Bir Hayalim var’ projesinin tanıtımı bir otelde yapıldı. Toplantıya Çorlu Kaymakamı Levent Kılıç, Emniyet Müdürü Aykut Efe, Jandarma Komutanı Serkan Gürzsoy,Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz ile davetliler ile derneğin üyeleri katıldı.

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz:

Engellilerin ayırma değil yurttaşlık haklarının verilmesi gerektiğini söyledi. Boyraz, “Yani yardım duygusuyla bakıyorlar. Oysa ülkeyi yerelde ve genelde idare eden sistemde acıyarak vatandaşa bir şey yapamazlar. Vatandaşı eşit şekilde idare etme hakkına sahiptir. Onlara eşit muamele etmek zorundadır. Hep bir şeyi insan yaparken ayırma yapıyorum. Hayır biz istemiyoruz biz yurttaşlık hakkımızı istiyoruz.”

“ENGELLİLERİ BAŞ TACI ETTİLER”

Türkiye’de çıkarılan yasalarda engellilerin baş tacı edildiğini anlatan Boyraz, şunları söyledi:

“Türkiye’de engellileri baş tacı ettiler. Gün ışığına çıktı. Evde bakım parası çıktı. Evde bakım yasası çıktı. Hemen insanlar ‘benim engellim var’ diye ortaya çıktı. Bu ve buna benzer birçok şeyler çok haklarımız kayboluyor çok haklarımız çıkıyor.

Şunu kabul etmek lazım, son 10 yıldır engellilerin hem toplumda hem devlet içerisinde hükümetlerin yerel ve genel yönetimleri tarafında artık bilimsel. Ama bir hataları var hataları da şu, acıyarak bakıyorlar. Yani yardım duygusuyla bakıyorlar. Oysa ülkeyi yerelde ve genelde idare eden sistemde acıyarak vatandaşa bir şey yapamazlar. Vatandaşı eşit şekilde idare etme hakkına sahiptir. Onlara eşit muamele etmek zorundadır”

alt

| + - | RTL - LTR

Türkiye Sakatlar Derneği

Derneğimize ait kısa bildirim sunumumuzu indirip izleyebilirsiniz. » devamı