Bildiğiniz gibi kara yolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte 2016 itibarıyla sürücülere verilen ehliyetlerde yeni bir döneme girildi

Özkan ÇAKIR
Yazdır PDFBildiğiniz gibi kara yolları trafik yönetmeliğinde yapılan değişiklikle birlikte 2016 itibarıyla sürücülere verilen ehliyetlerde yeni bir döneme girildi ve yeni ehliyet alacak olan engellilere H sınıfı sürücü belgesi yerine engel durumuna göre A veya B sınıfı ehliyet verilecek. Bununla birlikte ister engelli olsun isterse olmasın daha önce ehliyet almış herkes 5 yıl içerisinde aldıkları sürücü belgelerini yenileriyle değiştirmek zorundalar. Bu durumda biz engelliler için kafalarda şu soru dolaşıyor. H sınıfı olanlar nasıl A veya B sınıfı ehliyete dönüştürecekler? Hemen yanıtlamaya çalışalım.

H Sınıfı Ehliyetlerin Yenileriyle Değiştirilmesi İşlemleri

1- İlk önce aile hekimize yada pratisyene gidip engelli olduğunuzu ÖTV indirimli araç almak için sürücü belgesi almak istediğinizi belirtiyorsunuz. Tabi yasa yeni olduğundan aile hekimleri bu konuda çok bilgisizler muhtemelen size direk uzman dr a sevk edecekler.
2- Sevk sonrası (hastalığınıza sakatlığınıza göre) bir uzman veya birden fazla uzman dr durumunuzu detaylı muayene edip, “tertibatlı araç kullanır veya tertibata gerek olmadan otomatik vitesli araç kullanır” notunu düşüyor.
3- Tüm bu işlemlerden sonra İl sağlık müdürlüklerinde kurulan özel komisyona gidiyorsunuz (her ilde haftanın belirli günleri bu komisyon toplanıyor. Bulunduğunuz ilde hangi tarihte toplandığını sorup öğrenin) komisyon sizi dinleyip inceleyerek eğer tertibatlı araç kullanacaksanız ona dair kodları raporunuza yazıyor.


Sürücü olabilmenize dair iş ve işlemler burada son buluyor.

Ehliyetin Değişimi İçin Yapılacaklar?

Sonrasında emniyetten ehliyet değişimi için istenen belgeleri tamamlıyorsunuz. Bu belgeler;

1- Sürücü olabilmenize dair aldığınız sağlık raporu
2- Eski ehliyetiniz
3- Nüfüs cüzdanı
4- Ehliyet değişimine dair ödemeniz gereken 15 TL nin ödendiğine dair resmi makbuz
5- 2 adet biyometrik fotoğraf. Dikkat bildiğiniz vesikalık fotoğraf değil. Mutlaka biyometrik fotoğraf olacak.
6- Kan gurubunuzu belirten yazılı belge.


Tüm bu belgeleri iş ve işlemleri hazırladığınızda randevu saatinde gidiyorsunuz. Orda sizin parmak izinizi alıp değişim işlemlerini yapıyorlar. Yalnız size direk yeni ehliyeti vermiyorlar. Yeni ehliyet 15 gün sonra posta yoluyla adresinize yollanıyor. Bu 15 günlük süre zarfında size geçici bir belge veriyor.

alt

| + - | RTL - LTR

Türkiye Sakatlar Derneği

Derneğimize ait kısa bildirim sunumumuzu indirip izleyebilirsiniz. » devamı